17.11.2023

Fasulye Çeşitleri ve Faydaları

Kuru fasulye, ılıman iklim kuşağında yetiştirilen ve geniş adaptasyon bölgesine sahip olan otsu bir bitkidir. Bunun yanında Avrupa ve Amerika’da deniz seviyesine yakınlarında, Güney Amerika’da ise 3000 metreden daha yükseklerde üretimi gerçekleştirilir. Soğuğa ve dona karşı son derece hassastır. Türkiye, bu bakliyatın verimli yetiştirilmesine elverişli topraklara sahiptir. Bu sebeple fasulye yemekleri geçmişten günümüze, ülkemizde de oldukça tüketilmektedir.

Kuru fasulyenin yararları ele alındığında gerek beslenme değeri ve uzun süreli muhafaza edilebilmesi gerekse de et ürünlerine göre daha ekonomik olması nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Doyurucu olması, bol enerji vermesi ve içeriğinde bulunan yüksek proteinler sayesinde mutfaklarda eksik edilmemesi gereken gıdaların başında gelir. 

Birçok kuru fasulye türü vardır. Yaklaşık 80’e yakın çeşidi olduğu bilinir. Yetiştikleri bölgelere, büyüklüklerine, şekillerine ve renklerine göre adlandırılırlar. Çeşitlerine göre hem sertlikleri hem de tatlarında bazı farklılıklara sahiptirler. 

Pilavların vazgeçilmez tamamlayıcısı, bakliyatların ise kuşkusuz en sevilen çeşitlerinden biridir. Lezzetiyle herkesin sevdiği, ister yemek isterseniz de piyazıyla meze şeklinde eşsiz tarifler sunmanızı sağlar. Fasulye yemeklerini sade olarak hazırlayabilir, etli veya sebzeli olarak da sunabilirsiniz. Ayrıca turşu ve cacıkla birlikte servis edebilirsiniz. 
fasulye-cesitleri.jpg (153 KB)

Fasulye Çeşitleri

“Aslını Korumuş Lezzetler”i mutfağınıza taşımanızı sağlayan Hasata Derinkuyu Kuru Fasulye yetiştirildiği bölgeye özgü özelliklerle sofralarınızı ziyafete dönüştürür. Özenle seçilmiş tohumlar, sofralarınıza fasulyenin bütün iyiliğini ve kalitesini koruyarak ulaştırılır ve her pakette aynı hasatın mahsulünü içerir. 

Kuru fasulye ve barbunya çeşitlerimiz, doğal bir yöntem olan kontrollü atmosfer işleminden geçirilerek paketlenir. Bu sayede böceklenme, kelebeklenme ve güvelenme gibi problemlerin önüne geçilerek hem etkili hem de doğal bir yöntemle tüketicilerimize en iyi ürünlerimiz ulaştırılır. Kullanım kolaylığı sunan aç-kapa kilit sistemine sahip paketlerimiz ile ürünlerimiz başka bir kavanoza veya kaba aktarılmadan kendi ambalajında saklanabilir. 

Hasata Derinkuyu Kuru Fasulyesi

Yemeklik tane bakliyatlar içinde yer alan Derinkuyu Kuru Fasulyesi; Nevşehir ilinin Derinkuyu ilçesinde uzun yıllardır yetiştirilir. Kendine has lezzeti ve pişerken dağılmaması gibi özellikleriyle bilinir. Yetiştirildiği bölge olan Nevşehir ilinin iklim koşulları ve toprak yapısının sağladığı eşsiz lezzeti barındıran Hasata Derinkuyu Kuru Fasulyesi 952 Coğrafi İşaret Tescil numarasına sahiptir.

Sade, pastırmalı, sucuklu kıymalı ya da birçok kültürde farklı çeşidiyle karşımıza çıkan besleyici fasulyeler sofralarımızı türlü tariflerle zenginleştirir. Yaşam boyu beslenmemizde bitkisel kaynaklı proteini karşılaması yönüyle besin değerleri açısından çok değerli olması fasulyenin tercih edilirliğini artırmıştır. Kuru Fasulye ve pilavın uyumunu sofrlarınıza taşımak için Gönen Baldo pirinç ile hazırlayacağınız pilav gibi yemeklerin yanında sunabileceğiniz bazı tarifler:

Niğde Kiraz Barbunya

Fasulye türleri arasında olan barbunya; iri taneli, oval şekilli, bej ve alacalı renkte, lekeli ya da benekli özellikleriyle dikkat çeken bir besindir. 

Kendine has parlak bordo renge sahip, piştiğinde dağılmayan ve sosuyla özdeşleşen Hasata Niğde Kiraz Barbunya ile Aslını Korumuş Lezzetleri sofranıza taşımak için hazırlayabileceğiniz özel bir tarif:

Kuru Fasulyenin Yararları

Yemeklik bakliyat ürünü olan kuru fasulyenin yapısında protein, lif, potasyum, fosfor ve magnezyum bulunur. İnorganik tuzlardan folik asite, A, B ve C vitaminleri içermesine kadar kuru fasulyenin bilinen birbirinden çeşitli faydası vardır. Özellikle protein içeriği ile besleyici özelliğe sahiptir.

Kan Şekerini Dengelemeye Yardımcı Olur

Kuru fasulye, yemek sonrasında glukoz seviyesini azaltması yönüyle bilinen değerli bir besindir. Düşük glisemik etkisi ve içerdiği yüksek lif sayesinde şeker hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olması ile bilinir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Yardımcı Olur

Hastalıklara karşı direnç göstermede bağışıklık sisteminin desteklenmesi çok önemlidir. Kuru fasulyedeki riboflavin, tiamin, niasin ve folik asit gibi B vitaminleri sinir sisteminin hem düzenli hem de aktif şekilde çalışmasına katkıda bulunur. 

Kilo Yönetimi Sağlar

Bol miktarda lif içermesi kilo yönetimine dikkat edenler için uygundur. Kuru fasulye, uzun süren bir tokluk hissi verir. Böylece sürekli acıkmayı önleyerek daha hızlı kilo verilmesine destek olur. Porsiyon tüketimine dikkat edildiğinde az kalori alınmasını sağlar.

Enerjiyi Artırır

Gün boyu en fazla ihtiyacımız olan şey enerjidir. Bunu da kuru fasulyeden sağlamak çok kolaydır. Yapısında bulunan bol miktardaki vitamin ve mineral ile gün boyu ihtiyaç duyulan enerjinin karşılanmasına destek olur.

Barbunyanın Faydaları Nelerdir?

Bakliyat grubu arasında yer alan barbunyanın da kuru fasulye gibi birçok faydası vardır. Benzersiz bir lif kaynağıdır. Antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Sindirim sistemini düzenleme, kan basıncını dengeleme, vücuttaki kas kütlesinin artmasına destek olma ve diyabet riskini minimuma indirme gibi yararlarının bulunması ile bilinir. 

Önceki yazımıza Bulgur Çeşitleri ve Faydaları linkinden ulaşabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.