SIK SORULAN SORULAR

 1. Hasata’yı farklı yapan marka yaklaşımı nedir?

Hasata pirinç & bakliyat pazarına artı değer sunan bir tüketici markası yaratmak hedefiyle yola çıkmış ve Hasata’nın marka stratejisi Tahıl ve Bakliyat kategorisinde gerçekleştirilen Tüketici Tutum ve Kullanım Alışkanlıkları ve Tüketici Beklentileri Araştırmaları ile oluşturulmuştur.

Tüm ürünler için farklı tohumlar tüketici testine sunularak en beğenilen tohumlarla ürün portföyü oluşturulmuştur.

Logodan başlayarak, ambalajın formatı ve tasarımı dahil tüm kritik marka bileşenleri tüketici testiyle doğrulanmıştır.

Sonuç olarak; Doğallık ve Güven, Lezzet ve Pişirme Performansı, Tazelik ve Koruma, Kullanım Kolaylığı ve Saklama olarak tüketicinin belirttiği 4 ana başlık altında, beklentilerini tam anlamıyla karşılayan bir marka alt yapısı oluşturulmuştur.

 1. Hasata marka ismi nerden gelmektedir?

Hasata ismi Hasat’tan türetilmiştir.  Logo tasarımı sonrası yapılan tüketici testlerinde «Hasat» dönemi vurgusuyla doğal, zamanında hasat edilmiş, hasattan taze gelmiş ürün olarak beğeni alan bir marka ismi olmuştur.

 1. Özenle Seçilmiş Tohum nedir?

Hasata olarak ürünlerimizin kalitesinin ilk işareti kullandığımız tohumların kalitesidir.

Hasata ürünlerimizin tohumları uzman kadromuzun araştırmalarıyla ve birçok tohum alternatifi arasından tüketici testleriyle özenle seçilmiş tohumlardır.

Hasata, en kaliteli ve orijinal tahıl ve bakliyat tohumlarının Türkiye’de en ideal bölgede ekilmesini sağlamakta ve pakette aynı hasatın mahsülünü %100 homojen olarak tüketicisine sunmaktadır.

Pirinçte orjinal baldo tohumu, bulgurda Antik Horasan Buğdayı, fasulyede her yıl aynı tohumla ekilen coğrafi işaretli Derinkuyu Fasulye gibi ürün bazlı olarak en ideal seçimler gerçekleştirilmiştir.

 1. Aslını Korumuş Lezzetler damgasının anlamı nedir?

Özenle seçilen tohumlar, toprak, hava ve zirai şartların en uygun olduğu bölgelerde ekilerek ve en ideal zirai şartların katkısıyla Aslını Korumuş Lezzetlere dönüşüyor.

Hasata, tohumdan sofraya bakliyat ve tahılın bütün iyiliğini ve lezzetini içinde koruyor. Böylece tahıl ve bakliyatlar tüm görsel özellikleri ve besin değeri ile beraber lezzetini de nesilden nesile aktarabiliyor. Tüketicinin özlemini çektiği sahici lezzetleri hayata döndürüyor.

Aynı zamanda ambalajlarımızın arkasında da “Köklü geleneklerimizin ağız tadını oluşturan bakliyat ve tahıl ürünleriyle, dedelerimizin, ninelerimizin sofralarına baş tacı ettiği Aslını Korumuş Lezzetleri, şimdi siz de kendi sofranızda sevdiklerinizle paylaşın.” diyerek geleneklerimizde yer alan yemeklere de atıf yapılıyor.

 1. Horasan Buğdayı nedir?

4.000 yıldan fazla bir süre önce ortaya çıkan Antik Tahıl Horasan Buğdayı, (Triticum turgidum spp. Turanicum), Asya ve Mısır'a özgü hibritlenmemiş eski bir buğdaydır. 

Orta Doğu'da "bereketli hilal" olarak adlandırılan bölge orjinli olduğuna ve adını bugün kuzey İran'da bulunan Fars eyaleti Horasan'dan aldığına inanılır. Horasan ismi Farsça'da "güneşin geldiği yer“ anlamına gelir.

Hibridizasyondan korunmuş eski bir tahıl olmasının yanı sıra modern buğdaylara göre %30 daha yüksek protein oranına sahiptir ve kendine özgü bir lezzeti vardır. Lif ve minerallerden zengin yapısıyla besleyicidir.

Horasan Buğdayı’nın altın renkli taneleri, modern buğdayın üç katı büyüklüğündedir. Kendine özgü, fındıksı-tatlı bir lezzeti ile tanınır.

 1. Horasan Bulguru’nun adı nereden gelmektedir?

Hasata Horasan Bulguru’nu Horasan Buğdayı’ndan üretmekteyiz.

Horasan tarihte İran’ın kuzeydoğusunda yer alan çok geniş bir coğrafî bölgenin adı iken  günümüzde bölgenin toprakları üç parçaya ayrılmış olup Türkmenistan, Afganistan ve İran sınırları içinde bulunmaktadır.

Horasan Buğdayı’nın çıkış noktası tüm buğdaylar gibi Bereketli Hilal olsa da sonradan toprak ve iklim yapısı gereği en çok yetiştirildiği yer haline gelen Horasan’dan ismini aldığına dair bilgiler bulunmaktadır. (Horasan orta çağda buğday deposu olarak bilinmektedir).

 1. Kadim® Horasan Buğdayı ne demektir?

Geçmişten kalma manasındaki kıdem kelimesinden türetilen Kadim’in kelime anlamı “Başlangıcı geçmişin derinliklerinde bulunan, pek çok eskiye uzanan.”dır.

Hasata olarak Antik Tahıl Horasan Buğdayının değiştirilmeden kalacağı, kontrolümüzde binlerce yıl önceki özelliklerinde yetiştirileceği garantisi ile Kadim® alt markası altında tescil edilmiştir. Hasata tarafından Kadim® Horasan Buğdayı’ndan üretilen bulgur binlerce yıl öncesinde de sahip olduğu besin değeri ve lezzetini korumaya devam edecektir.

 1. Neden oturan kilitli ambalaj?

Yapılan tüketici araştırmalarında ambalajlarda en çok yaşanan sorunların; açarken yırtılma, kullanırken ve saklarken dökülme, kendi paketinde saklamak için klips/lastik ihtiyacı nedeniyle kavanoza aktarma durumunda kalma olduğu tespit edilmiştir.

Kilitli Ambalajımız; kolayca açarak kullanılması, açarken yırtılma olmaması, kapatıp kendi ambalajında saklayabilme özelliği, ön ve yan yüzdeki geniş pencereden ürünün rafta net görülebilmesi, kilerde kolay istifleme ve şıklık gibi parametrelerle tüketici tarafından açık ara beğeni kazanmıştır.

 1. Kelebeklenmeyi nasıl önlüyorsunuz?

Bakliyat kategorisinde en çok bahsedilen sorun olarak kelebeklenme dikkat çekmektedir. Kelebeklenme yaşamamak adına ürünün içine tuz, sarımsak, defne yaprağı koyma gibi çözümler geliştirildiği ve özellikle yaz aylarında buzdolabında saklama zorunluluğunun şikayet konusu olduğu görülmüştür.

Bu nedenle Hasata ürünlerini paketleme sürecinde, tamamen doğal bir yöntem olan Kontrollü Atmosfer işleminden geçiriyoruz.  Kontrollü Atmosfer Teknolojisi sayesinde, oksijen oranı düzenlenmiş şartlarda bekletme sonrası paketleme yaparak hem kelebeklenmeyi önlüyoruz hem de özenle ürettiğimiz Hasata ürünlerinin tüketim anına kadar tazeliğini ve lezzetini koruyarak ulaşmasını sağlıyoruz.

 1. Kontrollü Atmosfer Teknolojisi nedir?

Bakliyatta larva oluşmadan, gözle görülmeyen yumurta aşamasında müdahale edilerek güvelenme engellenebilir.

Tamamen doğal bir yöntem olan Kontrollü Atmosfer Teknolojisi güvenin gelişimi için gerekli oksijenin azaltılıp, yerine atmosferde de bulunan gazların (karbondioksit) verilmesi üzerine kuruludur.

Hasata üretiminde, ürünler paketleme öncesi basınç altında karbondioksit tankında 4-7 gün arasında bekletilmektedir. % 99 garantili, doğal, ürünün tadını-kokusunu etkilemeyen bir yöntemdir.

 1. Ürünlerin tedarik ve üretim yerleri nerelerdir?

Hasata ürünlerinden pirinç Bandırma Fabrikamız’da, bulgur Gaziantep Fabrika’mızda, bakliyatlar Mersin Fabrika’mızda tam otomatik makinelerde işlenerek paketlenmektedir.

Ürünlerin ekimleri ise toprak, hava ve zirai şartların en uygun olduğu bölgelerde gerçekleşmekte ve ambalajlarda belirtilmektedir.

 1. Coğrafi işaret ne demek, hangi ürünleriniz coğrafi işaretli?

Kimi ürünler üretildikleri bölge ile özdeşleşirler, çünkü benzerlerinden ayıran en temel özelliği üretildiği yöredir, özelliklerini bu yörenin coğrafi şartlarından, yerel hammaddesinden alırlar.

Bu tip ürünlerin yöreselliğini yasal olarak ifade eden işaretlere de coğrafi işaret denir. Bu ürünlerin haklarını ve varlıklarını uzun yıllar boyunca koruyabilmek için coğrafi işaret alınması gerekir.  Ülkemizde coğrafi işareti almış ürünlere örnek olarak; Kayseri pastırması, Malatya kayısısı, Antep baklavası gösterilebilir.

Hasata Derinkuyu Kuru Fasülye “menşe adı” kapsamında, Hasata Antep Bulguru “mahreç” kapsamında coğrafi işaretli ürünlerdir. İlgili bölgede, bölgenin özelliklerine has olarak üretilirler ve bölge tarafından tescillidirler.

Antep Bulguru üretimimiz, Antep’teki bulgur fabrikamızda coğrafi işaret belgesinde belirtilen şartlara uygun olarak yapılmaktadır. Fabrikamız bu konuda düzenli denetimden geçmektedir. Türkiye’de sınırlı sayıda üretici Antep Bulguru üretimi için tescillidir.

 1. Neden Hasata Gönen Baldo Pirinç ve Hasata Osmancık Pirinç’i tercih etmeliyim?

Hasata Baldo Pirinç’te ve Osmancık Pirinçte, en kaliteli ve orijinal baldo-osmancık pirinç tohumları Türkiye’de en ideal bölgede ekilir ve pakette %100 olarak sunulur. Böylece hem lezzeti hem de pişme standartı garanti altına alınır.

Hasata pirinç çeşitleri, iri, homojen ve şeffaf tanelidir. Her seferinde aynı miktarda su ile pişer, aynı pişirme yöntemiyle yapıldığında lapa veya diri kalmaz. Tane tane pişen Hasata  pirinçler kendine has lezzet ve kokuya sahiptir.

 1. Neden Hasata Horasan Bulguru’nu tercih etmeliyim?

4.000 yıllık Horasan Buğdayı tohumlarından üretilen Hasata Horasan Bulguru, parlak sarı rengi, kendine özgü lezzeti ve %30 yüksek protein oranı ile öne çıkar.

 1. Neden Hasata Antep Bulguru’nu tercih etmeliyim?

Antep’in coğrafi işaretini taşıyan Hasata Antep Bulguru, Barak Ovası’ndan hasat edilen durum buğdaylarıyla, coğrafi işaret şartlarına uygun olarak üretilir ve kadim lezzetler Hasata tüketicisiyle buluşur.

Hasata Antep Bulguru, Pilavlık ve Köftelik çeşitleriyle tohumdan sofraya buğdayın bütün iyiliğini ve lezzetini içinde korur. Pilavlar, bulgur yemekleri, köfteler ziyafete dönüşür.

 1. Neden Hasata Yozgat Sultani Yeşil Mercimeği tercih etmeliyim?

Hasata Yozgat Sultani Yeşil Mercimek, Yozgat’ın bereketli topraklarında ve geleneksel yöntemlerle üretilir. Yozgat’ın bereketli toprakları ve ikliminden gelen kendine has lezzete, iri tanelere ve zümrüt yeşili renge sahiptir. Aynı mahsül yılında, tek bölgenin ürününün homojen paketlenmesi ile kısa sürede, hep aynı kıvamda pişer.

 1. Neden Hasata Mardin Kırmızı Mercimeği tercih etmeliyim?

Hasata Mardin Kırmızı Mercimek, güneydoğunun mercimek üretimine uygun, verimli topraklarında üretilir, bölgenin bereketli toprakları ve ikliminden gelen iri tanelere, kendine has lezzete ve parlak renge sahiptir. Pişirildiğinde kıvamlı bir çorba elde edilir.

 1. Neden Hasata Nohut çeşitlerini tercih etmeliyim?

Hasata Nohut Çeşitleri, kendine has renk ve lezzeti, sosu içine çekmesi, ağızda hamur kıvamında dağılması ve iri taneleri ile öne çıkar. Aynı mahsül yılında, tek bölgenin ürününün homojen paketlenmesi ile kısa sürede, hep aynı kıvamda pişer.

 1. Neden Hasata Derinkuyu Kuru Fasülyesini tercih etmeliyim?

Hasata Derinkuyu Kuru Fasulyesi; Nevşehir ilinin Derinkuyu ilçesinde üretilir ve lezzeti ve kısa sürede pişmesi ile bilinir. Her yıl kuru fasulyelerden bir sonraki yıl ekilecek kadar tohumluk ayrılarak ata tohumları ile üretim yapılır. Köyün toprak yapısı; volkanik kökenli olup mineralce zengindir ve bu özellik Derinkuyu Fasulye’sinin besin değeri ve lezzetini arttırır. Aynı mahsül yılında, tek bölgenin ürününün homojen paketlenmesi ile kısa sürede, hep aynı kıvamda pişer. Kendine has parlak beyaz renk, tane yapısı ve lezzeti ile öne çıkar. Aynı zamanda coğrafi işaretli üründür.

 1. Neden Hasata Niğde Kiraz Barbunyasını tercih etmeliyim?

Hasata Niğde Kiraz Barbunya; özellikle çabuk pişmesi ve lezzetli olması ile öne çıkar. Şehrin rakımının yüksekliği, iklim koşulları, güneşlenme süresi, toprak yapısı ürünün lezzeti ve kalitesini yükselten yapıdadır. Kendine has renge, tane yapısına ve lezzete sahiptir. Aynı mahsül yılında, tek bölgenin ürününün homojen paketlenmesi ile kısa sürede, hep aynı kıvamda pişer.

 

E-TİCARET

 

 1. Nasıl Üye Olunur?

Anasayfa’da sağ üstte bulunan “Kayıt Ol” butonuna tıklayarak ilgili bilgileri doldurabilir. Hasata’nın Aslını Korumuş Lezzetlerle dolu dünyasına katılabilirsiniz.

 1. Üye Olmanın Avantajları Nelerdir ?

Hasata.com.tr web sitesine üye olarak, ürünlerimiz hakkında detaylı bilgilere ulaşabilir, avantajlı satın alma fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Beğendiğiniz ürünleri favorilerinize ekleyebilir ve ürünlerimiz hakkındaki yorumlarınızı paylaşabilirsiniz. Blog sayfasında yer alan “Aslını Korumuş Tarifler” bölümünden Hasata web sitesine özel tariflerimizle sizde kendi mutfağınızda eşşiz lezzetleri deneyimleyebilirsiniz.

 1. Üyeliğimi İptal Edebilir Miyim ?

info@hasata.com.tr adresinden bizlere ulaşarak üyelik iptal talebinizi iletebilirsiniz.

 1. Teslimat Adresimi Nasıl Değiştirebilirim ?

Anasayfada sağ üstte yer alan Hesabım bölümünden “Adreslerim” başlığı altındaki adres bilgilerinizi güncelleyebilir, yeni adres ekleyebilirsiniz.

 1. E-Posta Adresimi Nasıl Değiştirebilirim ?

E-posta adresinizi yeni bir e-posta adresi ile güncelleyebilirsiniz. En az bir e-posta adresi girili olmalıdır.

 1. Ödeme Seçenekleri Nelerdir?

Kredi kartı ve banka kartı ile ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Kapıda ödeme alınmamaktadır.

 1. Kurumsal Fatura Kesiyor musunuz?

Kurumsal fatura kesimi hizmetimiz bulunmamaktadır.

 1. Siparişime Ait Faturaya Nerden Ulaşabilirim ?

Siparişinize ait fatura sipariş verdiğiniz tarihten itibaren 2 iş günü içerisinde e-arşiv yoluyla hesabınızda kayıtlı olan mail adresinize gönderilecektir.

 1. Siparişimi Nasıl Takip Edebilirim?

Siparişinizin güncel durumunu Hesabım -> Siparişlerim bölümünden takip edebilirsiniz.

 1. Siparişimi Nasıl İptal Ederim ?

Siparişinizi kargoya verilmeden önce iptal etmek istediğiniz durumda Hesabım-> Siparişlerim bölümünden iptal talebinizi oluşturabilirsiniz.

 1. İade/İptal Koşulları Nelerdir?

Söz konusu ürünler Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği Madde 15 (c) ve (ç) fıkraları uyarınca cayma hakkı uygulamasının istisnası kapsamında olup, bu kapsamda cayma hakkı kullanılamayacaktır. Ürünlerin teslim alınmadan önce kontrol edilmesi ve sağlam şekilde teslim alınması gerekmektedir. Ambalajlarda hasar olduğunu düşünüyorsanız ürünü teslim almadan kargo ile geri gönderim talebinde bulunabilirsiniz.

 1. İade İşlemini Nasıl Gerçekleştireceğim ?

İade etmek istediğiniz ürünü en yakın Sürat kargo şubesinden “Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Gelişme Alanı Kadri Şaman Bulvarı No:5 Akdeniz- Mersin ”adresine iade sebebiniz ve sipariş numaranız yazılı bir şekilde kargolayabilirsiniz.

 1. Ücret İadesi Ne Zaman Hesabıma Geçer?

Ödeme gerçekleştirdiğiniz hesabın bankasına bağlı olarak iade süresi 14 iş günü içerisinde değişmektedir.

 1. İleri Tarihli Sipariş Oluşturabilir Miyim ?

Mevcut sipariş altyapımız ile ileri tarihli sipariş oluşturulamamaktadır.

 1. Türkiye’nin Her Yerine Sipariş Verebilir Miyim ?

Türkiye’nin her yerine sipariş oluşturabilirsiniz.

 1. Yurtdışına Sipariş Oluşturabilir Miyim?

Yurtdışına teslimat hizmetimiz bulunmamaktadır.

 1. Siparişim Ne Zaman Teslim Edilir ?

Siparişinizin teslimat süresi, 2-4 iş günüdür.

 1. Sipariş Verdikten Sonra Adresimi Değiştirebilir Miyim?

Siparişiniz kargoya verilmeden önce adresinizi güncelleyebilirsiniz. Siparişiniz kargoya verildi ise gönderildiği adreste teslimat sağlanmadığından , teslim edilmedi durumuna geçecektir. Bu işlemden sonra siparişinizi iptal edebilir ve yeni sipariş oluşturabilirsiniz.

 1. Siparişimde Sorun Yaşadığımda Kime Ulaşmalıyım ?

Siparişinizde sorun yaşamanız durumunda web sitesinde bulunan “Bize Ulaşın” bölümünden bizimle iletişime geçebilir veya 0800 211 11 02 Hasata Müşteri İletişim Merkezi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 1. Web Sitesi Dışında Nerden Sipariş Oluşturabilirim ?

Web sitesi dışında listeli olduğumuz mağazalardan, marketlerden ve satış noktalarından ürünlerimize ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için info@hasata.com.tr adresinden mail yoluyla veya 0800 211 11 02 Hasata Müşteri İletişim Merkezi üzerinden tarafımıza ulaşabilirsiniz.

 1. Mağazanız Var Mı?

Fiziki bir mağazamız bulunmamaktadır.

 1. Bayilik ve Kurumsal Satış Talepleri İçin Kime Ulaşmalıyım ?

Bayilik talebi ve kurumsal satış taleplerinde ilgili birime sizleri aktarabilmemiz için info@hasata.com.tr adresinden mail yoluyla veya 0800 211 11 02 Hasata Müşteri İletişim Merkezi üzerinden tarafımıza ulaşabilirsiniz.

 1. Verilerim Güvende Mi ?

Web sitemizde paylaştığınız tüm veriler 24/3/2016 tarihli 6698 nolu KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU kapsamında korunmaktadır. Detaylı bilgi almak için Kişisel Verilerin Korunması Politikası’nı inceleyebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.