08.01.2024

Mercimek Çeşitleri ve Faydaları

Ilıman iklimlerde yetişen ve disk şeklinde meyveleri olan mercimek bitkisinin anavatanı Orta Asya’dır. Tanelerinin kurutulmasıyla mutfaklarımıza bakliyat olarak ulaşan mercimek çeşitleri, önemli seviyede bitkisel proteine sahip olduğundan, insan beslenmesinde etkili bir role sahiptir. 

İçeriğinde zengin nişasta barındırır. Mercimek bitkisi, kurak, soğuk ve sıcak hava şartlarına dayanıklıdır. Üretiminin büyük çoğunluğu Kanada ve Avustralya'da gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde Güneydoğu Anadolu Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi’nin yanı sıra Gaziantep ve Şanlıurfa illerimizin verimli topraklarında yetiştirilir. 

Mercimek çeşitleri içerisinde birçok tür bulunmaktadır. Tohum büyüklüğü birbirinden farklı olan türleri bulunsa da Türk mutfaklarında genellikle kırmızı mercimek ve yeşil mercimek çeşitleri tercih edilir. 

Mercimek Çeşitleri

Ülkemizde yetişen mercimek çeşitleriyle Anadolu’nun bereketini yansıtan bu bakliyat türü, mutfakların ve sofraların baş tacıdır. Aslını Korumuş Lezzet geleneğinin bir parçası olarak, mercimek ürünlerimizi güvenle sizlere ulaştırırız.

Tüm mercimek türlerimiz, kelebeklenmeyi önlemek için paketleme öncesi tamamen doğal bir yöntem olan Kontrollü Atmosfer işleminden geçirilir. Bu sayede kelebeklenme, güvelenme ve böceklenme gibi sorunların önüne geçilir. Üstelik kullanım kolaylığı sunan ambalajlar, kolay aç-kapa kilit sistemiyle tasarlanmıştır. Böylece ürünler, tavsiye edilen tüketim tarihine kadar kendi ambalajında muhafaza edilebilir. Hasata Mercimek çeşitlerini pişirme öncesinde suda bekletmeye gerek yoktur. Kullanım öncesinde bol suyla yıkamak yeterlidir. 

Mardin Kırmızı Mercimek

Mardin Kırmızı Mercimek, dolgun tane yapısı ve parlak rengi ile istediğiniz kıvamda tarifler hazırlamanızı sağlar. Kabuksuz yapıdadır. 10-20 dakika arasında eşit, kolay ve hızla pişer. Çorba ve köfteleriniz için harika bir seçimdir. Hasata Kırmızı Mercimek, Mardin’in verimli topraklarında yetiştirilir. Kendine has lezzeti ve parlak rengiyle öne çıkar. Kırmızı iç mercimeği, 1. sınıf- TS 143 olarak üretilmiştir. Dedelerimiz ve ninelerimizin baş tacı ettiği Antep’ten Malhıta Aşı, Maraş yöresinden Ekşili Patlıcanlı Çorba gibi tariflerle geleneksel lezzetler hazırlamanızı kolaylaştırır. 

Mardin Kırmızı Mercimek kullanarak hazırlayabileceğiniz ve sofralarınıza lezzet katabileceğiniz bazı tarifler:

  • Ekşili Patlıcanlı Çorba
  • Kırmızı Mercimekli Pankek
  • Malhıta Aşı

Yozgat Sultani Yeşil Mercimek

Pişirilmesi diğer mercimek çeşitlerine göre biraz daha uzun sürer. Fazla pişirildiğinde formu bozulmaz ve taneli halini korumaya devam eder. Çorbasından salatasına, yemeğinden böreğine kadar birçok yemeğe lezzet katan yeşil mercimek, özenle seçilmiş tohumlar ile üretilerek sofralarınıza ulaşır.

Hasata Sultani Yeşil Mercimek, Yozgat’ta yetiştirilir. 1. sınıf- TS 143 olarak üretilmiştir. Dedelerimiz ve ninelerimizin sofralarında baş tacı ettiği Hatay yöresinden Şeyh Mualla, Tokat’tan Bat yemeği gibi çeşitlerle “Aslını Korumuş Lezzetleri” sevdiklerinizle paylaşmanızı sağlar. Yemeklerinizin daha parlak görünmesini istiyorsanız kısa süre haşlayıp suyunu süzdükten sonra kullanabilirsiniz. Sofralarınızda yeşil mercimekle unutulmaz tatlar hazırlayabileceğiniz özel tariflerden bazıları:

Mercimeğin Faydaları Nelerdir?

Mercimeğin faydaları ve sağlığa etkileri, sıklıkla tercih edilmesini sağlayan nedenlerden biridir. Tüm çeşitleri, B vitaminleri başta olmak üzere magnezyum, çinko ve potasyum içerir. Besin değeri yüksektir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye destek olur. Enerji vererek yorgunluğu gidermeye çalışır. İçerdiği protein ile ete çok iyi bir alternatif olur.

Kırmızı Mercimeğin Faydaları

Düzenli tüketildiğinde obezite ve kalp başta olmak üzere diyabet ya da meme kanseri gibi hastalıklara karşı vücudu destekler. Mercimek çeşitleri arasında yer alan kırmızı mercimeğin faydaları ve sağlığa etkileri çok fazladır. İçerisindeki antioksidan bileşenler cilde iyi gelir, yaşlanmanın gecikmesini destekler, ciltteki yara ve akne oluşumlarını önlemeye yardımcı olur. 

Lif bakımından zengin olması, vücuttaki kolesterol seviyesini düzenleyerek kalp sağlığını korumaya destek olur. Bolca posa içerdiğinden ve kalori miktarı az olduğundan uzun süre tok tutar. Bu özelliği sayesinde diyet yapan kişilerin tercih edebileceği gıdalar arasında gösterilir.

Yeşil Mercimeğin Faydaları

Yeşil mercimek, faydaları sayesinde sofralarda sıklıkla yer bulan besinlerden biridir. Protein, lif, folat ve B1 vitamini açısından yüksek olan yeşil mercimek, tüketmeniz gereken bakliyatların başında gelir. Sindirimi kolaylaştırarak bağırsak fonksiyonlarını güçlendirmeye destek olur. 

Kas hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulunur. Özellikle sporcularda kas oluşumunu artırır. Demir ve magnezyum oranı bakımından yüksek olduğundan kansızlık problemlerini gidermeye yardımcıdır. Kötü kolesterol seviyesini düşürüp kan basıncını dengelemeye çalışır. Tokluk hissini artırması yönüyle diyet listelerine dahil edilebilecek besinlerdendir. Kansızlık sorunu olanların özellikle bol limonlu salata eşliğinde mercimek çeşitlerini tüketmeleri demir emilimini artırmayı sağlar.

Önceki yazımıza Fasulye Çeşitleri ve Faydaları linkinden ulaşabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.