15.08.2023

Coğrafi İşaretli Tahıl ve Bakliyatlar ile Aslını Korumuş Lezzetler

Hasata’nın coğrafi işarete sahip tahıl ve bakliyat ürünlerini deneyerek Aslını Korumuş Lezzetler ile sofralarınızı ziyafete dönüştürmek çok kolay. Son günlerde tüketici alışkanlıklarında dikkat çeken coğrafi işaret konusu ürünlerin tercih edilirliğini günden güne artıran etkenlerin başında geliyor. 

 

Bu işaretlerle ürün kalitesinin yanı sıra geleneksel üretim yöntemleri ve coğrafi kaynak arasındaki güçlü bağ temsil ediliyor. Böylece tüketicilere özledikleri yerel değerler ışığında özel bir güvence sunuluyor.
  Coğrafi İşaretli Tahıl ve Bakliyatlar ile Aslını Korumuş Lezzetler

Coğrafi İşaret Nedir?

Kimi ürünler üretildikleri bölgeyle özdeşleşir. Ürünlerin kalitesi, popülerliği veya karakteristik özellikleri benzer ürünlerden ayıran taraflarıdır. Tüm özelliklerini yöreye ait coğrafi şartlardan ve yerel hammadden alırlar. Bu tip ürünlerin yöreselliğini yasal olarak ifade eden işaretlere coğrafi işaret denir. 

Coğrafi işaret sayesinde ürünün standardı korunur ve geleneksel üretim metoduna uygun olarak üretilmesi sağlanır. Ürünün varlık ve haklarını uzun süre korumak için coğrafi işaret alınmalıdır. Coğrafi işaretli ürünlere; Malatya kayısısı ve Antep baklavası örnek gösterilebilir. Coğrafi işaret koruma türleri, menşe adı ve mahreç işareti olarak iki şekilde yer alır.

Menşe Adı

Menşe adı, belirli bir coğrafi bölge ya da yöreyle özdeşleşen ve bu bölgenin hem doğal hem de beşerî unsurlarından etkilenen ürünler için kullanılır. Bu tür ürünlerin yetiştirilmesi, işlenmesi ve diğer bütün süreçleri, menşe adını aldığı coğrafi sınırlar içinde gerçekleştirilir. Burada ün yeterli değildir. Coğrafi kökene bağlı nitelik ve özellikler de söz konusu olmalıdır. Örnek olarak Derinkuyu Kuru Fasulyesi gösterilebilir.

Mahreç İşareti

Mahreç işaretinin belirgin özelliği, özdeşleştiği yöreden yetişen ürünleri göstermesidir. İlgili ürünün üretim ve işlenme gibi süreçlerinden en az biri, sınırları belirlenen bölgede yetişmelidir. Mahreç işaretine sahip ürünler, coğrafi kökenlerinin bulunduğu yerden farklı bir alanda da üretilebilir. 

Arasındaki farklılıkları; coğrafi işarete konu olan ürünün üretimi, işlenmesi ya da diğer birçok işlemlerin belirtilen coğrafi bölgede yapılıp yapılmadığıdır.

Hasata’nın yetiştirildiği bölgenin coğrafi koşullarının ürüne kattığı özelliklerini taşıyan Derinkuyu Kuru Fasulyesi ve Antep Bulguru ürünleri coğrafi işaretli ürünlerdir. Hasata Derinkuyu Kuru Fasulyesi “menşe adı” kapsamında yer alırken Hasata Antep Bulguru ise “mahreç” olarak işaretlidir. İlgili bölgelerde, yörelerin özelliklerine has şekilde üretilirler ve bölgeler tarafından tescillidirler. 

Hasata'nın Coğrafi İşaretli Bakliyat ve Tahılları Hangi Yörelerden Geliyor?

Hasata Pilavlık Antep Bulguru, Gaziantep Barak Ovasında yetişen durum buğdayından üretilir. Tohumdan sofraya bulgurun bütün iyiliğini ve lezzetini içinde korur. Antep’teki düzenli olarak denetimden geçen bulgur fabrikamızda coğrafi işaret belgesinde belirtilen şartlara uygunlukla gerçekleştirilir. Yalnızca belirli sayıda üreticinin Antep Bulguru üretebilmek için tescili bulunur.

Yemeklik tane bakliyatlardan olan Derinkuyu Kuru Fasulyesi ise Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde üretilir. Kısa pişirme süresi ve pişerken dağılmaması gibi özellikleriyle bilinir.  

Yetiştikleri yöreye ait özellikleri taşımaları, bölgenin geleneksel yanlarını yansıttıkları için coğrafi işarete sahip ürünlerin lezzeti de benzersiz olur. Hasata’nın Aslını Korumuş Lezzetleri'ni sofranıza taşımak için tarifler sayfamızdaki NEVŞEHİR TANDIR FASULYE ve SEBZELİ BULGUR PİLAVI tariflerine göz atabilirsiniz. Mutfaklarınızda coğrafi işaretli Hasata ürünlerine yer vererek özlediğiniz lezzetleri siz de sofranıza taşıyabilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.